Teacher & Staff Favorites
Pre-K:
Christy Thomas - Teacher - SNPK
Ashley Ware - Teacher - SNPK
Susan Cutroneo - Paraprofessional - SNPK (Thomas)
Danelle Riggins - Paraprofessional - SNPK (Ware)
Deanna Francis - Teacher
Catherine Pitts - Teacher
Elizabeth Roth - Teacher
Ella Boyle - Paraprofessional - PK (Roth)
Shirley Dill - Paraprofessional - PK (Francis)
Kindergarten:
Jennifer Crawford - Teacher
Sara Denison - Teacher
Nisha Horton - Teacher
Joy Lee - Teacher
Linda Maples - Teacher
Kaleen Martin - Teacher
Sarah Tallman - Teacher
Crystal McPherson - Paraprofessional - K (Martin)
Angela Fraser - Paraprofessional - K (Crawford)
Laurie Sheehan - Paraprofessional - K (Horton)
Maryanne Morgan - Paraprofessional - K (Maples)
Mallory Janas - Paraprofessional - K (Denison)
Sarah Pearson - Paraprofessional - K (Lee)
Mitzi Blanco - Paraprofessional - K (Tallman)
1st Grade:
Hannah Brosius - Teacher
Marie Fetherston - Teacher
Samantha Fournier - Teacher
Ali Lieblich - Teacher
Elizabeth Sanders - Teacher
Rebecca Turner - Teacher
2nd Grade:
Hannah Anglin - Teacher
Suzie Consoer - Teacher
Dawn Goodloe - Teacher
Shannon Harrison - Teacher
Traci Jones - Teacher
Sarah Nichols - Teacher
Christina Sarmir - Teacher
3rd Grade:
Naza Badal - Teacher
Ashley Brown - Teacher
Susannah Casey - Teacher
Erin Hammond - Teacher
Erin Miller - Teacher
Becca Ogle - Teacher
4th Grade:
Megan Flaherty - Teacher
Caroline Pierce - Teacher
Talia Ryan - Teacher
Angela Schafer - Teacher
Emma Sidon - Teacher
Omar Urias - Teacher
5th Grade:
Danielle Combs - Teacher
Lindsey Klein - Teacher
Jamie Lowe - Teacher
Nikki Maples - Teacher
Christine Ray - Teacher
Administration:
Dr. Lydia Conway - Principal
Laureen Wagner - Assistant Principal
Lizzie Chalpan - Assistant Principal
EB Thompson - CST
Allie Pridgen - IST
Joy Fofana - Counselor
Katie Dewey - Counselor (T,TH)
front office (CLERICAL):
Meghan Boyle - Front Office
Estela Morales - Bookkeeper
Veronica Nava - Front Office
Tammy Thomas - Data Clerk
special ed/tag/speech:
Lajeana Golden - IRR
Amanda McCrory - IRR
Theresa Moore - IRR
Katie Silva - IRR
Sarah Teves - IRR
Cary Beth Bates - TAG (M,F)
Susan Johnson - TAG (M,T,TH,F)
Jennifer L’Hommedieu - TAG
Leigh Murrieta - PreK Speech
Emily Simmons - SLP-A
Lee Nelson - Speech Therapist
Linda Weaver - PT
Lynda Turley - OT
Allison Gifford - Psychologist
SOCIAL WORKER:
Tammy Hodges - Social Worker
CLINIC:
Danielle Courtright - Clinic
Jessica Schumacher - Clinic
INSTRUCTIONAL PARAPROS:
Meredith Gartner - Paraprofessional - Media Center
Jimmy Hoerig - SI
Murray Middleton - Paraprofessional - PE
Karley Schimelman - Paraprofessional - PE (T,W,TH)
SPECIAL AREA Teachers:
Allie Fleckner - EIP
Melissa Porritt - EIP
Robyn Harry - ESOL
Dierdre Paschall - Art
Kimberley Walker - Art Itinerant (M,F)
Katrina Scoggins - Music
Chrissy Holbrook - Music Itinerant (M,F)
Caroline Maynor - PE
Kathleen Simon - Media Center
LIFE SCIENCE LAB:
INSTRUCTIONAL SUPPORT STAFF:
Missy Trice - SST Tier 3
Cafeteria:
Claudia Bolles - Manager - Cafeteria
Hanan Awad - Cafeteria
Rosa Fields - Cafeteria
Lilia Navarette - Cafeteria
Maria Silva - Cafeteria
custodial staff:
Hank Bohannon - Head Custodian
David Harris - Custodial Team